3DM

پرینتر سه بعدی چیست؟

پرینتر سه بعدی

تاریخچه

داستان پرینترسه بعدی از اونجا شروع میشه که اولین بار فردی ژاپنی به نام دکتر کوداما در سال ۱۹۸۰ این تکنولوژی را (چاپ پرینترهای سه بعدی ) به نام خودش ثبت کرد و آن را نمونه سازی سریع نام گذاری کرد.دلیل این نام‌گذاری این بود که پرینترهای سه بعدی در واقع برای ساخت سریع و کم‌هزینهٔ نمونهٔ اولیه یک تولید انبوه طراحی شده بودند.

بعد از کوداما نوبت چالرزهل رسید که در سال ۱۹۸۶ استریولیتوگرافی را به نام خود ثبت کرد. البته ناگفته نماند که چالرز دستگاه خود را در سال ۱۹۸۳ اختراع نمود اما در این مدت مشغول راه اندازی کردن شرکت ۳D systems بود که به PR Systems شهرت یافت وی هم اکنون در زمینه ساخت پرینترهای سه بعدی مشغول است و همچنین این شرکت اولین مدل دستگاه های چاپ سه بعدی را با نام SLA-1  در سال۱۹۸۷ به بازار عرضه کرد .وبعد از کلی اتفاقای دیگه که در این زمینه رخ داده است …خلاصه براتون بگم که اصطلاح «چاپ سه‌بعدی» اول به فرایند ویژه‌ای گفته شد که توسط دانشمندان دانشگاه ام‌آی‌تی در سال ۱۹۹۳ (۱۳۷۲ش) ثبت اختراع شد و سپس طی قراردادهایی اجازهٔ آن به کارخانه ‌داران زیادی واگذار شد.

مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد بخشی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در تاریخ حوزهٔ چاپ سه‌بعدی بود که هم‌اکنون این فناوری را به مکانی که هست رسانده است.

پرینت ۳ بعدی چیست؟

خوب حالا براتون پرینت سه بعدی را تعریف می کنم که کلا چجوری کار می کند.فرایند پرینت ۳ بعدی با ایجاد یک فایل دیجیتالی توسط نرم افزارهای طراحی کامپیوتری مانند AutoCAD، solid works و … یا اسکن سه بعدی یک قطعه شروع می شود. پس از تکمیل طراحی، فایل ایجاد شده را به منظور قابلیت خوانا بودن برای نرم افزارهای اسلایسر به فرمت STL تبدیل می کنند. پس از آن فایل STL باید توسط نرم افزارهای اسلایسر به صدها و یا هزاران لایه های دو بعدی تقسیم شود. برخی از این نرم افزارها برای اسلایس کردن عبارتند از: cura، mankati، Slic3r و … یک پرینتر سه بعدی با تشکیل این لایه های دو بعدی بر روی یکدیگر قطعه سه بعدی را تولید می کند. تمامی فایل های طراحی شده بدون در نظر گرفتن نوع تکنولوژی پرینت ۳ بعدی باید قبل از پرینت به لایه های دوبعدی تقسیم شوند. ضخامت این لایه ها توسط کاربر و براساس نوع تکنولوژی پرینت سه بعدی، مواد مورد استفاده و زمان بندی پروژه تعیین می شود.اگر ضخامت لایه کمترباشد به زمان بیشتری برای پرینت نیازاست اما سطح بیرونی قطعه یکنواخت تر می شودو در کل کیفیت قطعه مون بهتر می شود.

اکثر فرآیندهای پرینت ۳ بعدی نیاز به ساختارهایی جهت پشتیبانی قطعه دارند. این ساختارها که با تراکم کمتری پرینت شده و قابل کندن یا حل شدن می باشند، به عنوان داربست برای جلوگیری از ریزش لایه هایی که زیر آنها لایه دیگری قرار نگرفته ساخته می شوند.  سازه های پشتیبانی پس از اتمام ساخت مدل قابل حذف هستند.

پرینتر سه بعدی

امروزه حدود ۲۵ تکنیک برای پرینت سه بعدی در دنیا وجود دارد که بعضی از آنها تجاری شده اند و می توان گفت حدود ۱۰ مورد از آنها در بازار و صنعت قطعه سازی و نمونه سازی به صورت رایج وجود دارد.

تکنولوژی پرینت سه بعدی روز به روز در حال توسعه است. از این رو روش های جدید پرینتر سه بعدی به تکنیک های موجود این تکنولوژی برای ارائه خدمات پرینت سه بعدی متنوع اضافه می شود. از قرار گرفتن انواع روش های این تکنولوژی در کنار تکنولوژی  اسکن سه بعدی قادر به انجام مهندسی معکوس بسیاری از قطعات هستیم.  ما در این قسمت توضیحاتی درباره روش های مرسوم و پرکاربرد این تکنولوژی به شما می دهیم .

Admin

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*

0